Jakie właściwości mają ogórki kiszone?

Ogórki kiszone (kwaszone) mają mnóstwo wartości zdrowotnych oraz mało kalorii. W związku z tymże należałoby na stałe włączyć je do diety. Ogórki kiszone (kwaszone) są otrzymywane w efekcie mechanizmu fermentacji mlekowej, co ma wpływ na ich wartości oraz wartości wzmacniające, natomiast również kaloryczność. Tak zrobione ogórki są znane od stuleci, kojarzone zazwyczaj z kuchnią Europy środkowej oraz wschodniej, zwłaszcza z Polską oraz Niemcami. Jednakże mało kto wie, iż produkcja ogórków kiszonych została zainicjowana w Mezopotamii przeszło 2 tysiące lat przed naszą erą.

Przyjazne bakterie

W trackie fermentowania występują bakteriocyny, jaki usuwają bakterie szkodliwe. Są odpowiednią bronią w konfrontacji z grzybicami, pomagają trawić ciężkostrawne oraz usuwać trujące elementy jedzenia. Ogórki kiszone przyczyniają się też do intensywniejszego oczyszczania wody z organizmu, usuwając obrzęki w systemie. Co więcej, bakterie w kiszonkach zmieniają prowitaminy w witaminy, wspierają wytrzymałość oraz zmniejszają wzdęcia. Ogórki kiszone, identycznie jak świeże, mają dużo błonnika, jaki zapewnia uczucie sytości, natomiast to służy utrzymaniu odpowiedniej wagi oraz stymuluje pracę jelit, przeciwdziałając zaparciom.

Ogórki kiszone – wartości

Ogórki są rekomendowanym warzywem w dietach odchudzających. Kiszenie powoduje, iż stają się lekkostrawne oraz pełne wartości wzmacniających, nie jedynie wspierając mechanizm odchudzania, lecz również pozytywnie oddziałując na system, pobudzając go. Idealnie nadają się również do oczyszczania organizmu z trucizn. Mają wartości minimalizujące obrzęki oraz usuwające zebraną w ciele wodę. Usprawniają trawienie oraz pobudzają perystaltykę jelit, wzmagając produkcję soków żołądkowych. Ogórki kiszone chociaż nie w ogromnym stopniu, zmniejszają obrzęki oraz likwidują zbytek wody z organizmu. Pozytywnie oddziałują również na nasz układ pokarmowy, ułatwiając mechanizmy trawienne, przez zwiększanie produkcji soków żołądkowych. Obecność bakterii probiotycznych w ogórkach kiszonych poprawia skład mikroflory bakteryjnej. Z owego względu zwiększa wytrzymałość organizmu i służy mechanizmom trawienia. Ogórki kiszone w swym składzie nie mają enzymu – askorbinazy, jaka przejawia negatywny wpływ na witaminę C.

Ogórki kiszone – doskonały składnik diety odchudzającej


Po ogórki kiszone powinny sięgać również osoby, jakie pragną zrzucić parę niepotrzebnych kilogramów. Jest to ponieważ artykuł niskokaloryczny, jaki równocześnie idealnie uzupełnia deficyty witamin oraz mikroelementów. Co istotne, ogórki kiszone pobudzają wypalanie tkanki tłuszczowej. Podnoszą dodatkowo produkcję soku żołądkowego i pobudzają właściwą perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaleganiu strawionych treści żywieniowych.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com